''Kürt ve Alevi'' Adı Altında Saklanan Ermeni Gerçeği

Loading...
''Kürt ve Alevi'' Adı Altında Saklanan Ermeni Gerçeği
Dersimin %70'i Ermenidir. Alevi değillerdir. Alevilikle hiç bir ilgileri yoktur.

Avrupada Ermenilere ait belgesel. Dersimli bir kız Ermeni olduğunu 10 yaşında öğrendiğini söylüyor. Yurtdışına Türkiye'den giden ve oralarda, Alevi - Kürt kılığında yaşayan ama aslında Ermeni - Hristiyan olan insanların bir kısmı artık gerçeği gizlemiyorlar.

Hepimizin bildiği gibi bu video'daki durum sadece Avrupa'da görülen bir şey değil. Türkiye'de de, Kripto Ermeni yani kendisini gizleyen Ermeniler var.Videoki kız diyor ki:

''Ben anlamıştım biz değişiktik. Türk olmadığımızı biliyordum. Ama Dersimin diğer çocukları gibi Alevi olmadığımızı da biliyordum. Annem babam bana Ermeni olduğumuzu söylediğinde 10 yaşındaydım.''

RRelated Posts

Dersimli Profesör köyünü unutmadı!

Dersim'in Pülümür İlçesi'ne bağlı bir dağ köyünde doğan Haydar Erdoğan, üniversite eğitiminin ardından Amerika'ya gönderildi. Amerika'da farklı üniversitelerde master ve

Mehtap Tosun: Dersim Ermenileri

Panel VIII: Türkiye’de Ermeniler - II Hülya Adak, Oturum Başkanı Mehtap Tosun: Kolektif Bellek Aracılığıyla Kimliğin Geri Çağrılması ve ‘Kendi’nin Yeniden İnşası: Dersim

CComments

 • հայերեն
  Düşündünüz mü hiç?

  Bu Dersimliler kendileri ile çelişmektedirler.


  Cumhuriyet ile beraber Türkçe öğrendilerse , Cumhuriyetten önce gram Türkçe bilmiyorlarsa, o saydıkları ''Şah Hatayi, Pir Sultan Abdal, Hacı Bektaş Veli, Seyyid Nesimi, Virani, Fuzuli, Kul Himmet, Kaygusuz Abdal, Abdal Musa,Saru Saltık, Gevheri, Karacoğlan, Yunus Emre, Şeyh Bedrettin, Baba İlyas, Baba İshak, Börklüce Mustafa Teslim Abdal, Köroğlan, Dadaloğlu vs vs'' gibi Türk Erenlerinin yazdığı Türkçe deyişleri nasıl okuyorlardı?


  Şayet okuyorlarsa bu deyişleri nasıl anlıyorlardı?

  Bu Türk Erenlerin hiç birinin deyişlerinde Dersim diye bir yerin adı geçmemektedir. Pir Sultan Abdal'ın deyişlerinde Sivas'tan doğduğu olan köy Banaz'dan bahseder ama Dersim diye bir yerden bahsetmez.


  Bunların tek bildiği bu Türk'ün ereniyle, değerleriyle Türk'e düşmanlık yapmak. Bu Türk erenlerini kendi siyasi davalarına meze olarak kullanmak.


  Kendilerine Kızılbaş diyorlarsa, Kızılbaşın kelime anlamını ve kime dendiğini hiç bilmiyorlar demektir. Kızılbaş Türkçe bir kelimedir. Eğer Cumhuriyet ile beraber Türkçe öğrendiklerini iddia ediyorlarsa, Kızılbaş gibi Türkçe bir kelimeyi nereden öğrenmişlerdir? Kızılbaşı biliyorlarsa, bu onların Cumhuriyet ile beraber Türkçe öğrenmedikleri anlamına geliyor.

  İçlerinden bazı uyanıklar ''Kızılbaş''ı ''Qizibaş'' olarak yazınca Kürtçe gibi görünür de burdan bari yırtarız diye düşünüyor ancak Qizilbaş Azerbaycan Türkçesinde yazılımıdır ve Kürtçe ile hiç bir alakası yoktur. Kızılbaş'ın Kürtçesi ''Seresur'' dur.

  Tarih'te de hiç bir şekilde ''Seresur'' diye bir tabir geçmemektedir.


  ''Ocak, Deyiş, Yol, Türkü, Yoldaş, Dede, Kopuz'' gibi kelimeler de Türkçe kelimelerdir.


  Dersim denilen yerin kendine ait bir semahı da yoktur. ''Dersim Semahı'' yoktur.


  ''Hubyar Semahı, Tahtacı Semahı, Ladik Semahı, Ağbaba Semahı, Rodos Semahı, Kırat Semahı, Kısas Semahı'' gibi Türkmen Alevilerine ait semahlar çoktur.

  Burada bir tutarsızlık, tezatlık durumu vardır.
 • munzur dağı
  BİZ ERMENİMİYİZ HA HAAA.LAN AMK BU NE SAÇMALIKTIR.BENİM DEDEM 38 DE 2 3 YAŞINDAYMIŞ.ONUN BABASINI DÜŞÜNDÜĞÜM ZAMAN LAN BU BABA DEMEZMİ BİZ ERMENİYİZ YA DA BU ÇOCUK ON YAŞINA GELDİĞİNDE GİTMEZLER Mİ BİR KİLİSEYE GİZLİDEN DE OLSA BÖYLE BİR ŞEY YOK...
 • Recep Adiguzel
  TUNCELİ ZATEN ERMENILER YAŞAR ALEVIYIZ DERLER ERMENIDIRLER
 • Berkay Özturan
  dersimin %90 ı ermenidir
 • Ulaş62
  Ben artik ermeni miyim yada alevi miyim bilmiyorum? Esmer degilim
 • Ulaş62
  Ich weiß nicht mal ob ich armenier oder alevi bin ??? Ich bin bisschen hell
 • Der Opa
  siktirin gedin ermenistana orusbu coğcuklar
 • türk türkmen
  anan baban sana neden dısardakilere söyleme dedi biliyormusunuz çünkü kocası oglu eri askerde cephede olann kadını çoluğu çocugu nineyi dedeyi ahırlarda diri diri yaktınızda ondann korkunuz yaptığınız vahşetten ötürü aq orospusu seni.
 • benn senleyim55
  Bugün Rize Artvin taraflarında(Hemşin) Sünni Türk kimliğinde Ermeniler yaşar. Bugün Mardinli, Bingöl, Diyarbakır'da Şafi Kürt kimliğinde Ermeniler yaşar. Tunceli'nin bazı yerlerinde ise, Alevi-Kürt kimliğinde Ermeniler yaşar. Yozgatta ise Sünni Türk kimliğinde bazı yerlerde Ermeniler yaşar.Sürgün edilmemek ve YAPTIKLARI KATLiAMIN HESABINI VERMEMEK için bunu yapmışlardır Ve BU GÜN BiR COGU ARAMIZDA DOKTOR, HAKiM, AVUKAT ,POLiS,ÖGRETMEN, MiLLETVEKiLi vs vs OLARAK YA$AMAKTADIRLAR.. Anladınizmı?
 • ali küçükoba
  Bu kız iyi yalan söylüyor. Dersimde Ermeni azdır . Kimseye pis Ermeni demeyiz Dersimliler Alevi müslümanlardır. Laik ve moderndirler.Bunu dünya alem biliyor bizi zorla hristiyan mı yapacaksınız? Gücünüz yetmez.
 • HasanHüseyin hancı
  Biz Dersimliler bu ermenileri kovmuştuk.Defolup gittiler,zaten sayılarıda azdı.
 • HasanHüseyin hancı
  Ben Dersimliyim ve bizim orda eskiden beri, ermeni ve yezid kelimeleri küfürdür.Kötü insana ermeni dölü derler.Bu dersim alevilerini neden ermeni gibi göstermeye çalışıyorsunuz anlamadım? Bizim orda eskiden bazı asurlar döneminden eserler var,bunu ermeni eseri gibi göstermeye çalışarak yalan bir tarih yazıyorsunuz.Bizim ermeni çeteleriyle çatışmalarımız bile vardır tarihte.
 • zahid tasci
  Siz Ermeniler yalancısınız. O zaman Osmanlı sizi bu topraktan göndermeseydi. Kurduğunuz o çetelerle muslumanlara vahşet yaşatacaktınız. Burda bile hikayeniz var. Ruslar Rize fındıklıyı işgal edince Bi tabur askerin komutanı etmeniymiş.. O tabur komutanı bir Laz kızını alıp götürüymüş ki , kızın babası komşusuna söyle dedi konusma Lazca gerçeklesmiştir- kızımı alıp götürüyor napacam ben şimdi- komşusu da - bilmiyorum biz eğer karsi koyarsak öldururler hepimizi bunlar.. O esnada Rus general gelir ve durumu anlamış sanırım ki Ermeni'ye kızmaya başlar. Belinden çıkardığı silahla Ermeni'yi kafadan vurur.. Ermeni boyle kopektir işte.. Türk kurt Laz bakmaZ. Muslumansa yok et kafası vardir. En irkçi milletidir ibranilerden sonra. Nazizim bile hümanizm konusu olur bu Ermeni irkçılarının yanında